W dniu 22 maja 2026 roku w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbył się finał III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy „Położna Przyszłości”, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Położnych.
Celem Olimpiady jest promocja zawodu położnej, wspieranie rozwoju edukacji położniczej, doskonalenie kompetencji przyszłych kadr medycznych oraz wyłanianie najbardziej utalentowanych studentek i studentów położnictwa w Polsce.
Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Położnych pod przewodnictwem dr hab. Agnieszki Bień, prof. UM. Patronat honorowy nad Olimpiadą objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, natomiast mecenasem wydarzenia były Zakłady Farmaceutyczne „Unia”.
Do pierwszego etapu Olimpiady zgłosiły się 24 uczelnie z całej Polski. Łącznie w rywalizacji udział wzięło 404 studentek i studentów. Etap online odbył się 18 kwietnia 2026 roku i obejmował test wiedzy składający się z 80 pytań jednokrotnego wyboru z zakresu położnictwa, neonatologii, ginekologii oraz opieki położniczej. Do finału w Lublinie zakwalifikowali się najlepsi uczestnicy reprezentujący poszczególne uczelnie, a także trzy osoby z najwyższą punktacją ogólnopolską, które uzyskały status tzw. „Lucky Losers”.
Finał obejmował część pisemną oraz egzamin praktyczny przeprowadzony w formule OSCE w warunkach symulowanych. Pięć uczestniczek z najwyższą punktacją w części teoretycznej przystąpiło do egzaminu praktycznego obejmującego stacje zadaniowe z zakresu położnictwa, ginekologii i neonatologii.
Nad prawidłowym przebiegiem Olimpiady, poziomem merytorycznym zadań oraz bezstronnością oceny czuwała Kapituła Konkursu, złożona z przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Zakładów Farmaceutycznych „Unia”.
Laureatkami III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy „Położna Przyszłości” zostały:
- I miejsce – Martyna Baranowska, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
- II miejsce – Weronika Biłas, Gdański Uniwersytet Medyczny
- III miejsce – Natalia Elgalal, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
W gronie najlepszych finalistek znalazły się również:
- Sandra Gumowska, Uniwersytet Pomorski w Słupsku
- Julia Kapusta, Warszawski Uniwersytet Medyczny
W uroczystym zakończeniu Olimpiady oraz wręczeniu nagród uczestniczyli m.in. dr hab. Mariusz Wysokiński, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, oraz dr n. o zdr. Anna Janik, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy „Położna Przyszłości” stanowi ważną inicjatywę integrującą środowisko akademickie i zawodowe położnych. Organizacja finału w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreśliła znaczenie nowoczesnego kształcenia praktycznego oraz wykorzystania symulacji medycznej w przygotowaniu przyszłych położnych do samodzielnego i odpowiedzialnego wykonywania zawodu.
Wydarzenie było również przestrzenią wymiany doświadczeń, promocji zawodu położnej oraz budowania prestiżu zawodowego i akademickiego przyszłych przedstawicielek tej profesji. Olimpiada pokazuje, jak istotne jest rozwijanie wiedzy, umiejętności praktycznych oraz postaw zawodowych już na etapie kształcenia przeddyplomowego.
Polskie Towarzystwo Położnych składa serdeczne gratulacje Laureatkom, Finalistkom oraz wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Olimpiady. Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów naukowych, członków Kapituły Konkursu, partnerów wydarzenia oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za zaangażowanie i współtworzenie inicjatywy, która przyczynia się do promocji zawodu położnej, rozwoju kompetencji przyszłych kadr oraz budowania wysokich standardów kształcenia położniczego w Polsce.
Już dzisiaj zapraszamy studentki i studentów położnictwa oraz uczelnie z całej Polski do udziału w IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy „Położna Przyszłości”.




