Pokolenie łagodności

Marka  JOHNSON’S® zapytała rodziców w sześciu krajach o to, co oznacza dla nich łagodność. W  badaniu wzięło udział blisko 6 tys. matek i ojców. W efekcie powstał raport „Pokolenie  Łagodności”, z którego wynika m.in. że aż 73% rodziców w Polsce deklaruje, że ich  świat staje się łagodniejszy, gdy pojawia się w rodzinie dziecko. Jednocześnie aż jedna trzecia czuje się w tym momencie bardziej oceniana niż na innych  etapach swojego życia.

Przyjście na świat dziecka jest wydarzeniem równie wyjątkowym co onieśmielającym, a świeżo upieczeni rodzice stają codziennie przed wieloma trudnymi wyzwaniami. W ciągu zaledwie pierwszych kilku lat życia dziecka muszą podjąć setki ważnych decyzji – w większosci z nich liczą na wsparcie swojego otoczenia, w tym opiekującej się nimi położnej. Niestety, często mają oni poczucie, że nie są wystarczająco dobrzy w swojej nowej roli.

Czy Polacy są łagodni?

JOHNSON’S® przeprowadził badanie, z którego wynika, że rodzice na całym świecie cenią łagodność oraz życzliwość i właśnie te cechy chcą wykształcić  w swoich dzieciach. Polacy łagodnieją w momencie pojawienia się w ich życiu dzieci. Tak  deklaruje prawie trzy czwarte rodziców (73%). Za najbardziej czułe i godne zapamiętania  momenty związane z rodzicielstwem uznali zobaczenie uśmiechu dziecka (79%), trzymanie go w ramionach (74%) i obserwowanie, jak maluch śpi (69%). Rodzicom zależy, aby ich dzieci wychowywały się w spokojnym, przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Kluczowe znaczenie dla tego procesu według nich ma atmosfera w domu (71% ankietowanych), relacje rodziców z dziećmi (58%), mentalność rodziców i nastawienie do dzieci (56%) oraz dobre stosunki między rodzicami (52%).

Jak wykształcić w sobie łagodność?

Milenijni rodzice, żyjący jednocześnie w świecie realnym i wirtualnym, bardzo cenią sobie kontakty z rodziną i przyjaciółmi oraz budowanie relacji z dzieckiem. Jednak badania pokazują, że rodzice czują się przytłoczeni osądem i krytyką w takim samym stopniu, jak poprzednie pokolenia. We wszystkich sześciu badanych krajach – Rosji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Arabii Sudyjskiej, RPA i Stanach Zjednoczonych - mamy i ojcowie codziennie zmagają się z krytyką, co negatywnie wpływa na poziom ich wiary w siebie. Co czwarty milenijny rodzic twierdzi, że chciałby, aby jego współmałżonek lub partner był wobec niego/niej łagodniejszy. Co ciekawe, 30% uważa, że sami są swoimi najsurowszymi krytykami. Przy czym rodzice w Polsce znacznie rzadziej potrafią odrzucać krytykę niż ich odpowiednicy w innych krajach.

Język łagodności

Niezwykle istotny jest sposób komunikowania się z młodymi rodzicami i objęcie ich szczególną mentalną opieką w tym intensywnym i emocjonalnie czasie. Sposób budowania relacji, nawiązywania kontaktu, udzielania wsparcia ma olbrzymie znaczenie dla budowania poczucia bezpieczeństwa i otwartości.

Marshala Rosenberg stworzył koncepcję Porozumienia Bez Przemocy (PBP, po ang. NVC). Oznacza ona, że każda osoba mająca styczność z świeżo upieczoną mamą ma dwa wyjścia: w komunikacji może używać języka szakala lub języka żyrafy. Jeśli komunkujemy się z matką łagodnym językiem Żyrafy, istnieje zdecydowanie większa szansa na udzielenie potrzebnego jej wsparcia emocjonalnego oraz zdiagnozowania ewentualnych objawów i czynników ryzyka depresji w ciąży lub poporodowej. Język Żyrafy pozwala na budowanie klimatu bezpiecznej obecności i towarzyszenia, w przeciwieństwie do języka Szakala wzmacniającego wymiar kontroli i ataku. O wyjaśnienie tych terminów poprosiliśmy Annę Zdral, która przygotuje na ten temat odrębny artykuł dla Polskiego Towarzystwa Położnych.


Kampania „Wybierz łagodność”

Wiedząc, jak bardzo współcześni rodzice cenią łagodność, nie tylko w pielęgnacji skóry dziecka, ale też w całościowym podejściu do jego wychowania, marka JOHNSON’S®  postanowiła poświecić temu zagadnieniu tegoroczne warsztaty dla położnych. To już czwarty rok działań edukacyjnych JOHNSON’S®! Bezpłatne spotkania odbędą się w 8 miastach Polski. Podczas tej edycji jednym z poruszanych zagadnień jest temat łagodnej komunikacji w czasie połogu. Wspólnie z Fundacją Rodzić po Ludzku JOHNSON’S® przekonywać będzie, że łagodność w opiece okołoporodowej i komunikacji z młodymi rodzicami ma fundamentalne znaczenie dla budowania zdrowej, pełnej miłości więzi z dzieckiem. Psycholożka Anna Zdral nauczy, jak odczytywać emocje, interpretować je i pomagać mamom w trudnych momentach przed, w trakcie i bezpośrednio po porodzie.

zaproszenie na konferencje prasowa

 

© 2015-2024 Polskie Towarzystwo Położnych. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wyszukiwarka