Ścieżka powrotu

Bezpieczeństwo stosowania szczepionek skojarzonych wśród najmłodszych pacjentów

Szczepionki skojarzone to jedno z lepszych rozwiązań zmniejszające ilość wizyt szczepiennych, jakie musi przejść dziecko na wczesnym etapie życia. Niektórzy uznają je za niebezpieczne i szkodliwe dla dzieci, w efekcie rezygnują z szczepionek skojarzonych i wracają do pojedynczych szczepień. Jednak badania wskazują jednoznacznie, że szczepionki skojarzone są bezpieczne, nie wywołują powikłań, choć – jak w przypadku każdej szczepionki – może wystąpić niepożądany odczyn poszczepienny. Nie ma żadnego związku między szczepionkami skojarzonymi a autyzmem. Nie ma w nich także rtęci ani jej związku.
Dyskusję o zasadności szczepionek skojarzonych powinna poprzedzić więc rzetelna rozmowa dotycząca ich bezpieczeństwa i działania. Być może wtedy uda się rozwiać przynajmniej część wątpliwości dręczących rodziców.
Czy szczepionki skojarzone są bezpieczne i skuteczne, czy można je stosować wśród wcześniaków i jakie korzyści wynikają z zastosowania szczepionek dla wszystkich uczestników procesu szczepienia - na te i inne pytania odpowiedział dr hab. n. med. Ernest Kuchar, pediatra, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w rozmowie z Iwoną Schymallą, redaktor naczelną portalu medycznego MedExpress.pl.
 
videpodcast Bezpieczeństwo stosowania szczepionek
 
Patronat honorowy nad programem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami programu są GSK i Nestle.
© 2015-2017 Polskie Towarzystwo Położnych. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wyszukiwarka